Akcja „TOR BYŁ PIERWSZY” ze wsparciem Akademii
- asamborska
- 7 dni temu
- 2 minut(y) czytania

Akademia Sportu Wybrzeże włącza się w działanie na rzecz ochrony legalnie funkcjonujących obiektów sportów motorowych. Klub popiera petycję dotyczącą zmian w przepisach i podkreśla, że takie miejsca to nie tylko przestrzeń dla sportu, ale także ważny element aktywizacji dzieci i młodzieży oraz lokalnych inicjatyw społecznych.
Z inicjatywy pasjonatów sportów motorowych powstała petycja, której zasadność tłumaczą trwające konsultacje dotyczące projektu ustawy, która związek ma także z działalnością naszego klubu trenującego na mini torze przy ul. Zawodników 1.
"W Sejmie RP trwają konsultacje dot. projektu ustawy o zmianie ustawy o sporcie, oznaczonego numerem RPW/17087/2026. Projekt dotyczy rozszerzenia ochrony przewidzianej w ustawie na tory sportów motorowych posiadające homologację polskiego związku sportowego działającego w sporcie motorowym. W obecnym brzmieniu może powstać ryzyko, że ochroną zostanie objęta tylko część torów sportów motorowych, a nie wszystkie legalnie działające obiekty: żużlowe, samochodowe, kartingowe, motocyklowe i inne.
Nie chcemy, żeby jakikolwiek tor, który od lat funkcjonuje zgodnie z prawem, wypadł poza ochronę tylko dlatego, że w ustawie użyto zbyt wąskiego sformułowania. Celem petycji jest poszerzenie zapisów tak, aby chroniły realnie działające tory i obiekty sportów motorowych, które mają podstawę do sportowego, szkoleniowego, treningowego lub rekreacyjnego użytkowania.
Chcemy jasnego potwierdzenia zasady: jeżeli tor albo obiekt sportów motorowych istnieje, działa legalnie i pełni funkcję sportową, szkoleniową lub rekreacyjną, jego normalne funkcjonowanie nie powinno być później podważane tylko dlatego, że komuś zaczęły przeszkadzać naturalne elementy sportu motorowego - treningi, zawody, ruch kibiców, dźwięk silników i emocje związane ze sportem." - apelują autorzy petycji.
- My również doświadczamy sytuacji, w której nasz obiekt, położony w centrum miasta, bywa postrzegany przez część mieszkańców jako problem. W publicznej debacie często zapomina się o tym, że dziś priorytetem powinna być aktywizacja dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że nasz mini tor zyskał nowe życie, że są dzieci, które chcą trenować mini żużel, że nasze treningi i zajęcia cieszą się coraz większą popularnością. Samą przestrzeń otwieramy również na inne możliwości i inicjatywy, takie jak na przykład zajęcia HULAJ Z GŁOWĄ, w ramach których edukujemy. Liczymy, że prowadzone konsultacje przyniosą oczekiwane rezultaty, dlatego podpisujemy się pod petycją, nagłaśniamy akcję i przypominamy, że nasz tor był tutaj pierwszy - mówi prezes Akademii Sportu Wybrzeże Krystian Plech.
LINK DO PETYCJI: WWW.TORBYLPIERWSZY.PL




Komentarze